- Rasové nenávisti "nerozumím" - proč jsou lidé na sebe tak zlí?

31. května 2013 v 23:43 | Lena |  - Světlo Krist-alu

Pokud se rozhlédnu kolem sebe, všímám si jí poměrně často. A lze ji vnímat zejména ve společenstvích, kde ve větší míře převažuje jedna rasová skupina a jiná je v menšině. Rasové skupiny jsou také samozřejmě odlišné nejen barvou pleti, ale i kulturou. Každá má také trochu jiný temperament, který je pro ni přirozený, jiné vědomosti předávané svými předky, jiné zabarvení hlasu... Ale to je na tom právě to krásné ne? Ta rozmanitost, různorodost. Proč se lidé jiných barev pleti navzájem uráží a ponižují. Je to přeci právě naopak. To, že jsme rasově odlišní je právě KLÍČEM k otevření studny vědění. Jelikož každý víme něco, co nezná ten druhý, můžeme si tyto zkušenosti navzájem předat a naučit se tak něčemu novému.

Všeobecně jsou lidé rozděleni na čtyři základní rasové skupiny. Černá, tedy obyvatelé např afrického kontinentu, bílá, kde se řadí např Evropané, rudá, tedy zejména indiáni, kteří jsou původními obyvateli kontinentu Ameriky a žlutá, spadá zejména pod asijské země. Toto rozdělení je samozřejmě shrnuto pouze v základní zkratce.

V minulosti byli ve velké míře ponižováni lidé s tmavší pletí lidmi pleti bílé. Byli bráni, jako něco méněcenného. Důvodů proč, by se samozřejmě dalo představit několik a mnoho z nich je známo, čili není třeba je zmiňovat. V této souvislosti by zde ovšem mohla vzniknout otázka. Nemohl být jedním z důvodů také strach lidí bílé pleti ze skutečnosti, že černoši mají talent pro spoustu věcí, čili by mohli být lepší nežli oni sami? Jsou totiž výborní tanečníci, tanec a cit pro rytmus mají doslova pod kůží a v krvi. Také jsou velmi dobrými zpěváky a jejich hlas má zajímavé zabarvení. Dochovalo se i nemálo zpráv, že patřili, nebo patří mezi nejlepší letce a nejen to, vynikají v mnoha různých oborech...
Kdo ví, kde je skutečný a hlavní pramen takové nenávisti..


V minulosti jsem shlédla film, název si již nepamatuji, jehož děj se odehrával v oblasti námořnictva a všeho, co souviselo s potápěči. Byl natočen podle skutečné události a hlavním hrdinou byl muž černošského původu, který měl sen, stát se nejlepším potápěčem. Nejlepším proto, aby dokázal, že lidé černé pleti jsou stejně dobří, ne-li lepší, nežli běloši, kteří jejich rasu velmi ponižovali. Chtěl to také dokázat svému otci, aby byl na něj pyšný. Pracoval, jako kuchař na jedné z tamních válečných lodi. Původně se hlásil, jako zájemce o kurz na potápěče, ale lidé tmavé pleti v té době byli přijímáni pouze na podřadná místa. To muselo být bezesporu ponižující! Hlavní hrdina byl však velmi houževnatý a na kurzy se mu nakonec po velkých problémech podařilo dostat. Stal se tedy prvním člověkem tmavé pleti, který byl navzdory nelibosti všech přijat a povedl se mu tak v podstatě nadlidský kousek. I tam se však opět setkával s ponižováním a podrazy, jak ze strany jeho bílých kolegů, tak zejména ze strany nadřízených, kteří dělali naprosto vše pro to, aby neprošel závěrečnými zkouškami. Zkoušky ovšem nakonec zvládl, díky své pevné vůli a obrovskému odhodlání.
Film dopadl tak, že po této strastiplné cestě a letech praxe pod vodou, se mu nakonec skutečně podařilo splnit si svůj sen a stal se nejlepším, žádaným, uznávaným potápěčem a prvním uznávaným občanem černé pleti v tomto oboru.
Závěrem by se dalo použít rčení, které zní: "Někdo zkrátka musí být první, aby po něm mohli přijít další"..

Dalším příkladem jisté rasové a nesmyslné nenávisti uvedu nedávnou událost, která mne nadzvedla ze židle a samozřejmě, nejen mne. Do jednoho českého klubu, nevzpomínám si, zda se jedná o klub fotbalový, či hokejový, byl, jako nový člen týmu přijat muž černé pleti. Před zápasem, kdy byli na ploše všichni nastoupeni, začalo nemálo diváků na toho člověka pokřikovat. Ne, pokřikovat, ale doslova řvát. Nazvali ho OPICÍ a tento pokřik patrně trval po celou dobu zápasu. Nerozumím jedné věci. PROČ členové tohoto týmu diváky nechali a dovolili jim, aby jejich člena uráželi. PROČ. Neměli k tomu jediný důvod. Nehli pro svého kolegu brvou, ani prstem. Pěkní kolegáčci. Zde však ukázali svou pravou tvář a charakter. Tím pádem předvedli, že o tom, co je tým a kdo ho tvoří, nemají ani páru.
Co měli udělat? Naprosto samozřejmou věc. Ne začít křičet na diváky. To by bylo zbytečné, jelikož taková akce by jen přilila benzín do ohně a znásobila tak reakci a agresivitu pokřikujících. Měli se zařídit podle hesla, které platí celá staletí mezi skutečnými lidmi. A to zní: Jeden za všechny, všichni za jednoho. Měli odmítnout hrát, dokud se diváci neuklidní a neomluví. Říci to nahlas, aby to bylo slyšet a dejme tomu, hrdě odejít z hřiště.
Že to nemají ve smlouvě? No a? Lidskost je přeci na prvním místě.

Co se týče určitých národnostních menšin, pokud budu hovořit, dejme tomu o naší republice, tak je pravdou, že někteří lidé těchto skupin se skutečně neumějí chovat. Mají své "zvláštní" zvyky a chování, kterými ovšem obtěžují ostatní, jež žijí v sousedství. Dělat každý den, nebo několikrát do týdne venkovní párty před barákem, pustit naplno hudbu a zpívat až do rána, je velmi nekorektní k ostatním lidem, kteří chtějí spát. Noční klid a nějaký řád se musí dodržovat, to se nedá nic dělat. A pokud někdo chce hudbu, prosím, proč ne, ať si tedy ale najde místo, kde nebude rušit ostatní. Jsme lidé, žijeme společně, tak si také musíme vycházet vstříc a navzájem se tolerovat.
A také, nelze házet všechny do jednoho pytle. Neznamená, že pokud některé určité skupiny lidí charakterizuje určitý model chování, že musí být takoví všichni jedinci této skupiny. To není pravda. A setkávám se poměrně často s tím, že ostatní je všechny do toho pytle háží. "Stejná barva pleti? Tak to bude všechno stejné".
Nebylo by lepší, než se udělá o někom závěr, toho člověka nejprve trochu poznat?
A to neplatí jen pro menšiny. Pokud se tohle lidé nenaučí a nebudou spolupracovat, pak se není čemu divit, že jde všechno kolem k šípku. Všichni mají plné pusy Míru, ale nedokáží navzájem vedle sebe ani žít. Navzájem na sebe pokřikují, urážejí se a násilí, jak je známo, plodí zase jen násilí.

Bílí nadávají na černé, černí na bílé. Ale spoustu lidí ještě nenapadlo všimnout si takové maličkosti. A totiž, že barva pleti není měřítkem charakteru a velikosti člověka. Tím je přece člověk sám..


Gutta cavat lapidem nōn vī sed saepe cadendō sic homo fit doctus non vi sed saepe studendo.
- Článek je chráněn autorským právem a bez mého souhlasu jej nelze šířit -
- Děkuji, že to respektujete -
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Vezměte na vědomí, že diskuse je moderována. Než se nový komentář začne zobrazovat, musí jej nejdříve schválit autor blogu.

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama