- Přírodní prostředky proti klíšťatům, komárům, hmyzu > návody na výrobu

12. května 2013 v 23:19 | Lena |  - Přírodní kosmetika

Jaro, spolu s příjemnými, teplými dny vyloženě láká k procházce, či pobytu v přírodě. A neláká jen nás. V tomto období v zákulisí číhají různá stvoření, která si na nás chtějí pochutnat. Klíšťata jsou jedna z nich. Určité obavy je možno mít z infikování. Infikováno je sice zhruba 20% tohoto hmyzu, každopádně, opatrnost je na místě. Stále více se objevují informace o druhu komára pocházejícího z jižních zemí, který se u nás usídlil a jeho kousnutí může způsobit infikování nemocemi, které v našich krajích nejsou časté. Mimochodem, nákazu nepřenášejí pouze komáři a klíšťata, ale i muchničky. Zde proto předkládám několik tipů, jak si vyrobit přírodní produkty proti klíšťatům, aby se nám vyhýbala a jiné postupy, jak se účinně bránit proti komárům a hmyzu. Platí nejen pro nás, ale také pro naše domácí mazlíky.Proti klíšťatům

1. Užívat Pangamin Bifi (pivovarské kvasnice)

2. Na místa, kde nejvíce pulsuje tep (na zápěstí, loketní jamky, za ušima..), na kotníky nakapeme eukalyptový olej, psům na obojek

3. Taktéž můžeme místo eukalyptového použít Tea Tree olej, kteý je získáván z australského čajovníku

4. Recept na výrobu domácího postřiku:
Suroviny - 2 citróny
2 lžíce rozmarýnového oleje
0, 75l vody


Citrón rozkrájíme a rozmačkáme, přimícháme rozmarýnový olej, přelíjeme vodou a necháme 24h stát. Poté se vše přecedí, nalije do rozprašovače a je možno používat, provádíme postřik, jak nás, tak zvířete. Do tekutiny je možno přidat i cedrový olej.

5. Recept na postřik II:
Suroviny - sáček sušeného, nebo hrst čerstvého rozmarýnu
1 lžíce bílého vinného octa
1l vody

Vodu přivedeme do varu. Odstavíme, vhodíme rozmarýn, pod poklicí necháme vychladnout. Poté přecedíme. Nezapomeneme přidat lžíci octa a promíchat. V uzavřené lahvi udržujeme v lednici. Aplikujeme pomocí klasického rozprašovače před procházkou v rizikovém prostředí, můžeme ho použít i na zvířecího společníka.

6. Postřik III:
Do lahvičky s rozprašovačem nalijte trochu rostlinného oleje, 25 kpk peprmintového, nebo růžového olejíčku a smíchejte s vodou, v poměru 1 : 1.

K těmto postřikům malá poznámka: Pochopitelně, nelze očekávat, že pokud na psa, nebo jiné zvíře naneseme obsah vyrobeného postřiku, bude účinný 100%. Každopádně, hovořila jsem s pejskaři, kteří je používají a ti zmiňují markantní zlepšení oproti stavu, kdy jdou do přírody bez jeho použití.

7. Klíšťatům také nevoní levandule.

8. Rostlinka, která odrazuje nejen klíšťata, ale i jiný hmyz nese název Blešník úplavičný.

9. Proti komárům:
1. Do 200 ml skleničky s klasickou Alpou vložte 30 kousků hřebíčku. Látky v něm obsažené nechte louhovat alespoň 24 hodin, poté je připraven k použití. Hřebíček v lahvičce ponechte, případné zabarvení tekutiny je v pořádku. Používejte jako repelent.
2. Zkuste aromalampu: nakapejte do ní mátový, skořicový, nebo citronový olejíček a provoňte si byt.
3. Miska, či sklenička s octem v každé místnosti je odpuzuje.
4. Afrikán, nebo pelyněk umístěný v okně komárům moc nevoní.
5. Esenciální olej vyrobený z výtažku bylinky šanty kočičí odpuzuje zejména komáry. Něco pro zajímavost - vědci tvrdí, že látka nepelakton obsažená v této bylině je přibližně desetkrát účinnější odpuzovač komárů než DEET, což je aktivní látka přidávaná do většiny běžných repelentů. Bylo zjištěno, že šanta odpuzuje také šváby.
Nepelakton není v přírodě obsažen jen v šantě - vytváří ho také hmyz, například některé druhy mravenců. Předpokládá se, že je ochraňuje před ostatním hmyzem.
Tvrdí se, že šantu nemají rády myši, krysy a místům, kde se vyskytuje se vyhýbají.
6. Nimbový olej je olej ze stromu zederachu hladkého, který se řadí k tradičním léčebným protředkům zejména v Indii. Jeho specifická vůně se podobá oříškům a česneku. Je účinný proti hmyzu, zejména komárům. Může být použit jak lisovaný, klasický, nebo esenciální.

10. Obtěžující hmyz:
1. 15 hřebíčků zalít studenou, převařenou vodou. Nechávat v místnosti, nebo i venku v naší blízkosti, na stole, kde pobýváme apd. Hmyz sice přilétne, ale neobtěžuje tolik, jako obvykle.
2. Pokud v lese narazíte na muchomůrku červenou, doneste si ji domů, rozkrájejte, posolte, aby se rozvoněla. Hmyzu tato kombinace vonět nebude.
3. Hmyzu obecně také vadí odér rozkrájené cibule, položené na misce v okně místnosti.
4. Muškáty v okně, bazalka, máta, rajčata také odpuzují hmyz.
5. Cigaretový kouř hmyz nemá rád.
6. Rozkrájený, nebo rozmělněný česnek noste v nějakém pouzdře (např. louhovací sítko, do kterého se obyčejně dává čaj), zavěšené na krku. Nebudete ovšem vonět ani lidem :)
7. Tělo, nebo jeho rizikové části namažte stolním sójovým olejem. Tento olej údajně i zpomaluje růst ochlupení.

11. Proti mravencům:
1. Mravenci nemají rádi ocet, proto zkuste rozestavět do každé místnosti v bytě lahvičky, které jej obsahují.
2. Hřebíčkový olej, nebo sušený hřebíček umístěte tam, kde nechcete, aby se zdržovali.
3. Rozkrájený a posolený celer, posypaný skořicí mravencům nevábně voní.

12. Proti molům
1. Ve Francii mají pěkný zvyk dávat do svých šatních skříní oloupané citrónové slupky (i z mandarinek a pomerančů). Takto je mají chráněny před útokem molů.
2. Do slupky zralého citrónu se napíchá větší množství koření hřebíčku, vloží do skříně, kde pomalu vysychá a zanechává příjemnou vůni, jak ve skříní, tak v místnosti.
3. Molům také nevoní levandule.


-

 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Vezměte na vědomí, že diskuse je moderována. Než se nový komentář začne zobrazovat, musí jej nejdříve schválit autor blogu.

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama