- Jak ušetřit - pomocí žaluzií a využití světelné a tepelné energie > můj tip

6. května 2013 v 20:05 | Lena |  - Rady a tipy zajímavé

Žaluzie, umístěné v našich oknech mám pomáhají nejen ve dne, jako stínidla proti sluníčku, či večer proti zvědavým očím případných kolemjdoucích :) .. Jejich prostřednictvím si také můžeme napomoci z hlediska ekonomického a ročně tak ušetřit nějakou tu korunu.
Tento malý tip je můj vlastní a přestože jej jistě mnozí znáte a využíváte, možná na tuto stránku zabloudí někdo, komu bude prospěšný.


Jak na to?
Lomení světla, nebo jeho odraz známe snad všichni a díky tomu se nám naskýtá možnost jej krásně a šikovně využít. V případě prvním k tomu budeme potřebovat pomoc denního světla, v případě druhém slunce.


1/ Větší produkce světla
Pokud máme doma tmavší jakoukoli obytnou místnost, nebo se venku začne stmívat, tak abychom lépe viděli, není nutno ihned rozsvěcovat světlo. Vystačí nám k tomu jednoduchý úkon - žaluzie otočit z horizontální polohy směrem dovnitř místnosti o cca 45°. Náklon hranysi již sami určíme dle toho, kolik světla budeme potřebovat. Venkovní světlo se od žaluzie krásně odrazí dovnitř a v místnosti se jeho výskyt zvýší zhruba o 30%, což není zrovna zanedbatelné. Tímto krásně využijeme přírodního zdroje, který nás oproti elektrice nestojí ani korunu. ;-)
Jako ilustrační obrázek jsem použila žaluzie hnědé, aby byl lépe vidět, ale nejpříhodnější mi přijdou v barvě bílé, s jemným leskem povrchu. Pokud je totiž povrch matný, světlo se od něj tolik neodrazí, má spíše tendenci vtáhnout jej do sebe.

2/ Větší produkce tepla
Pokud, zejména v zimním období chceme do místnosti dostat více tepla, nepouštějme ihned topení, ale využijme tepelného zdroje pomocí slunečního paprsku.
Postupujeme stejně, jako v bodě 1. Teplota v místnosti skutečně stoupne. Není to markantní nárůst, ale někdy stačí.


Jak jsem zmínila výše, těmito postupy neušetříme tísíce korun ročně, ale pokud je možnost si nějakým způsobem polepšit, nevidím nejmenší důvod, proč ji nevyužít.
Uvažovat ekonomicky přeci nikdy není na škodu a zcela od věci ;-) .

-


- Článek je chráněn autorským právem -
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 robin robin | Web | 20. září 2013 v 12:16 | Reagovat

Pěkný článek a vychytané rady :) ;-)

2 Živá Voda - Lena Živá Voda - Lena | Web | 20. září 2013 v 13:44 | Reagovat

Díky ;-) :)

Nový komentář

Vezměte na vědomí, že diskuse je moderována. Než se nový komentář začne zobrazovat, musí jej nejdříve schválit autor blogu.

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama