- V čem spočívá tajemství štěstí

24. dubna 2013 v 0:08 | Lena |  - Příběhy otevírající cit
Vyprávění tohoto příběhu se odehrává v období minulosti

Jeden kupec poslal svého syna za nejmoudřejším ze všech lidí, aby se dozvěděl, jaké je Tajemství štěstí. Chlapec putoval čtyřicet dní pouští, až přišel ke krásnému hradu, tyčícímu se na vysoké skále. Ten obýval onen Mudrc, kterého chlapec hledal.
Avšak místo toho, aby potkal světce, vstoupil do sálu, kde se to jen tak hemžilo kupci, v koutech se bavili lidé, malý orchestr vyhrával příjemné melodie, uprostřed místnosti se nacházel bohatě prostřený stůl, který nabízel typická jídla zdejšího kraje. Mudrc vedl rozhovory se všemi přítomnými a mládenec musel čekat dvě hodiny, než na něj přišla řada.

Mudrc si poté trpělivě vyslechl důvod jeho návštěvy a sdělil, že momentálně nemá čas vysvětlovat mu Tajemství štěstí. Navrhl však, aby se zatím prošel po paláci a vrátil se za dvě hodiny.
"Chci Tě však požádat o jednu laskavost", dodal a podal mladíkovi lžičku, na kterou ukápl dvě kapky oleje. "Zatím, co se budeš procházet po mém paláci, nes tuto lžičku tak, aby se olej nevylil."

Chlapec vystupoval a sestupoval po mnoha schodištích paláce, přičemž nespouštěl oči ze lžičky. Za dvě hodiny se vrátil zpět k Mudrci.
Ten mu položil otázku: "Tak jak? Viděl jsi perské koberce v mé jídelně? Navštívil jsi zahradu, kterou mistr zahradník budoval deset let? Všiml jsis krásných pergamenů v mé knihovně?"
Mladík se zahanben přiznal, že neviděl nic. Jeho jedinou starostí bylo, aby nerozlil dvě kapky oleje, které mu Mudrc svěřil.
"Tak se vrať a prohlédni si divy mého světa," řekl mu Mudrc. "Nemůžeš mi přece důvěřovat, když neznáš můj dům."

Chlapec, tentokrát už klidnější, vzal svou lžičku a opět putoval palácem. Nyní si však všímal všech uměleckých děl, kterých bylo všude kolem nespočet, až přecházel zrak.. Uviděl zahrady, okolní pohoří, líbezné květy a jeho oku neušel vytříbený vkus, se kterým bylo každé umělecké dílo zakomponováno na takovém místě, jež ještě více umocňovalo celkovou krásu celého okolí. Když skončil s prohlídkou, referoval Mudrci o všem, co v jeho paláci viděl.
"Kde však jsou ty dvě kapky oleje, které jsem Ti svěřil?" Zeptal se ho Mudrc.
Chlapec se podíval na lžičku a zjistil, že olej vylil.

Mudrc se usmál a zmínil:
"Tak toto je jediná rada, kterou Ti mohu dát. Jedno z tajemství štěstí spočívá v tom, že dokážeme obdivovat všechny krásy světa, a přitom nezapomeneme na dvě kapky oleje, které máme na "lžičce.."


Jaké z tohoto příběhu plyne ponaučení?
Na to si již musí odpovědět každý sám.. ;-)


-
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Vezměte na vědomí, že diskuse je moderována. Než se nový komentář začne zobrazovat, musí jej nejdříve schválit autor blogu.

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama