- Hliník ve vodě, opalovacích krémech, kosmetice a jeho účinky na naše zdraví

7. dubna 2013 v 19:05 | Lena |  - Zdraví A-Z

Prvek hliník (Al) obsahuje zemská kůra a síran hlinitý se ve
vodárnách většiny zemí běžně přidává do pitné vody.

Hliník se dlouho považoval za netoxický prvek a jeho soli se běžně přidávají do mražených potravin k uchování barvy. Je rovněž obsažen v očkovacích vakcínách, v mnoha kosmetických produktech, ve vlhčených ubrouscích, v lécích, např ve známém a hojně užívaném aspirinu, který je běžně podáván i dětem, a pozor, také v opalovacích krémech.
V poslední době se hodně používají tzv tetrapakové obaly, přestože nikdy nebyla provedena zkoumání, kolik iontů hliníku obsahují ovocné šťávy, nebo mléko, které se v těchto obalech prodávají a skladují někdy velice dlouhou dobu. Ostatně to si můžeme potvrdit dle uvedeného datumu spotřeby, které nám poskytne informaci, že obsah je v tomto obalu dlouhodobě skladován. Toxicita hliníkem bývá pozorována u pacientů se selháním funkce ledvin, léčených hemodialýzou. Po několika letech léčby se u těchto lidí projevují poruchy řeči, demence a zmatenost. Smrt často nastává v důsledku plicního edému, nebo jako náhlá zástava srdce. Různé psychické poruchy a výrazné snížení mentálních schopností byly také popsány u dělníků v továrnách na výrobu hliníku.

Je také podezření, že hliník, např příbory, nádobí, zejména hrnce, ve kterých se při vysokých teplotách připravují pokrmy a tím vzniká nebezpečí uvolňování této látky do potravy, je rizikovým faktorem pro vznik Alzheimerovy choroby. V mozcích osob poznamenaných touto nemocí, jež na její diagnózu zemřely, přesahuje obsah hliníku horní hranice oproti osobám zdravým.
Podle různých studií, ionty hliníku v přítomnosti iontů fluoru mohou vyvolat velké množství reakcí s rozsáhlými následky, jelikož mohou fungovat jako iniciální signál, který vyvolá rozsáhlé poruchy metabolismu, poškození a smrt buněk. Ovlivněním energetického metabolismu mohou urychlovat stárnutí a narušit funkce nervových buněk. Tyto studie také prokázaly, že děti jsou k toxickým účinkům hliníku náchylnější a také v mozcích více hliníku akumulují.

Pod kterým názvem hliník rovněž najdeme
Hliník je také obsažen v deodorantech, mastích, vlhkých ubrouscích i tamponech. Dle mezinárodního názvosloví (INCI) nalezneme v seznamu přísad pro hliník některý z těchto názvů:
> aluminum hydroxide, aluminum oxide, aluminum chlorohydrate, aluminum octenylsulfate, aluminum silicate, aluminum stearate. Je to hliník v různých chemických sloučeninách, ale vždy je aktivní formou trojmocný hliníkový kation AP+. Tento toxický hliník se tak dostává na citlivá, sliznicí pokrytá místa, kde je snadno vstřebáván a dostává se tak do krevního oběhu! Kůže má schopnost vstřebávat hliník, kůží v podstatě vstřebáváme vše. Je zde tedy nebezpečí možnosti, že se užíváním těchto výrobků zvyšuje nebezpečí vzniku nádorového onemocnění kůže a rakoviny prsu.
Nebezpečí příjmu hliníku z kosmetických prostředků se vědomě podceňuje, protože by jeho přijetí znamenalo omezení výroby kosmetických i farmaceutických produktů a výrobci by následně přišli o zisk.

Hliník v opalovacích krémech
Britský badatel Chris Exley, který se mnoho let věnuje výzkumu zdravotních rizik hliníku, publikoval výsledky velice zajímavé studie o obsahu hliníku v opalovacích krémech a emulzích, dostupných v běžném prodeji. Společně se svým kolegou nalezli hliník ve všech těchto výrobcích, a to i přesto, že mnozí výrobci sloučeniny hliníku neuváděli v povinném seznamu složení výrobku!!
Nejnižší obsah hliníku byl nalezen (0, 25 mg v 35 ml výrobku) v produktu z řady Nivea Sun - zvlhčovací emulze s ochranným faktorem 15. Některé produkty však obsahovaly více než 166 mg, v dávce pro jednu aplikaci. To znamená, pokud vezmeme v potaz, že ochrannou vrstvu opalovacího krému obnovujeme po 2, 3 hodinách, že v průběhu jednoho dne bychom mohli nanést na kůži svého těla téměř jeden gram hliníku!
Poměrně velký problém a paradoxem v působení hliníku v opalovacích krémech na kůži je, že hliník vyvolává vznik volných kyslíkových radikálů, tedy právě to, před čím nás mají ochranné opalovací krémy chránit.
Soli hliníku jsou také obsaženy v důležité aktivní složce deodorantů a antiperspirantů, krémů, pleťových mlék, zpevňujících krémů. Obsahují sloučeniny, které jsou pro zdraví škodlivé:
> syntetické parfémy, parabeny, ftaláty, různé povrchově aktivní látky a mnoho chemikálií, které mají prokazatelně estrogenní účinky. A všechny jejich složky si vtíráme do kůže, která je následně vsákne a tím se také dostávají do celého našeho organismu.

Různé klinické studie nám ukazují, že značný počet případů rakoviny prsu začíná u žen v horním vnějším kvadrantu prsu. To je také oblast, kde si ženy aplikují různé antiperspiranty, které svým způsobem ucpou přirozený odchod potu a následně tak mohou vznikat různé uzliny..
A mezinárodní studie z počátku 90. let uvádějí, že v horním vnějším kvadrantu prsu vzniká cca 60 % karcinomů prsu. Takže - pozor dámy!

Na závěr mám malou poznámku - pokud jste byli očkováni a zároveň používáte různé deodoranty atp., které hliník také obsahují, tak, jelikož hliník je zároveń součástí obsahu očkovacích vakcín (ukládá se v organismu), může se Vám stát, že u Vás vznikne nežádoucí reakce při vdechnutí obsahu deodorantu ve formě alergické reakce. Platí i pro děti, které se pohybují ve Vaši blízkosti, kdy deodorant aplikujete. Lena


- Článek jsem obdržela -

 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Vezměte na vědomí, že diskuse je moderována. Než se nový komentář začne zobrazovat, musí jej nejdříve schválit autor blogu.

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama