- Užíváte probiotika? - cenné informace pro Vás

17. března 2013 v 21:36 | Lena |  - Zdraví A-Z
Jste-li zdraví, daří se ve vašem trávícím traktu přibližně sta bilionům mikroorganismů. Jedná se o 400 různých druhů. Pomáhají při trávení, vstřebávání a produkci významného množství vitamínu B a enzymů. Co je důležité - vytěsňují všechny škodlivé bakterie, kterým nedovolí získat převahu. Níže jsou názory a rady lékaře, které považuji za přínosné a předkládám je prostřednictvím tohoto článku.

Množství užitečných bakterií se bohužel snižuje, jak lidské tělo stárne. Důvody tohoto poklesu jsou následující:
- V průběhu času kolonie přátelských bakterií přirozeně stárnou a ztrácejí vitalitu.
- Narušení a změny v rovnováze kyselosti a zásaditosti ve střevech může hrát významnou roli v redukci vývoje užitečných bakterií. Tyto změny navíc podporují vývoj škodlivých virových a plísňových organismů, stejně jako hnilobných choroboplodných bakterií.
- Nesteroidní protizánětlivé léky typu Advil, Mortin, Midol apod. působí na střevní floru destruktivně.
- Chlor v pitné vodě slouží nejen k ničení bakterií, které se zde nacházejí. Podobně devastující účinky má i na kolonie užitečných bakterií v trávicím traktu.
- Radiace a chemoterapie ničí vnitřní bakteriální prostředí.
- Téměř veškeré maso, které jíte, kuřata a také mléčné výrobky s výjimkou bio potravin, jsou plné antibiotik. Ty ničí VŠECHNY užitečné bakterie ve vašem trávicím traktu.
- Tučná a masitá strava, jejíchž trávení trvá lidskému tělu velmi dlouho, podporuje množení škodlivých hnilobných bakterií.
- Zácpa samozřejmě umožňuje bakteriím zůstat v trávicím traktu déle a tak se rozmnožovat.
- Cigarety, alkohol a stres jsou velkými ničiteli užitečných bakterií. Stejně jako některé antibiotické byliny jako např. vodilka (hydrastis canadendis).
- Pokud jste byli opakovaně léčeni antibiotiky, můžete se se svými užitečnými bakteriemi rozloučit. Problémem antibiotik je, že ničí bez rozdílu dobré i špatné bakterie a umožňují vznik a bujení nepřátelských mutantních kmenů mikroorganismů.

Antibiotika (jak léky, tak antibiotika doplňovaná do potravin) jsou viníky číslo 1 při vzniku nadměrného počtu škodlivých patogenů v trávicím traktu. Tento stav se nazývá dysbióza a může být základem mnoha autoimunitních poruch a určitých typů rakoviny.


Správně fungující trávicí trakt je jedním z nejlepších obranných mechanismů vašeho těla. Ve zdravém střevě se nachází v průměru 100 miliard až trilion užitečných bakterií na jeden mililitr (cca půl kávové lžičky). Ty doslova pohlcují škodlivé bakterie a další vetřelce. Ve střevě průměrného Američana se těchto bakterií, díky špatné stravě a zanedbanému tlustému střevu, nachází na mililitr pouze 4-5.

Porovnejte 4 s trilionem a pochopíte rozsah celého problému. Mnozí vědci dnes věří, že klesající hladina "přátelských" bakterií v trávicím traktu je vlastně příčinou vzniku chronických degenerativních chorob a snížené funkce imunitního systému. Je tedy vhodné posílit imunitní systém.

Výhody probioticky optimalizovaného střevního traktu jsou následující:
- Nižší cholesterol
- Inhibice rakoviny
- Ochrana proti otravě jídlem
- Ochrana proti žaludečním vředům
- Ochrana proti intoleranci laktózy a mléčného proteinu
- Posílení imunity
- Ochrana proti mnoha škodlivým bakteriím, virům a plísním
- Ochrana proti kvasinkám a vaginálním kvasinkovým infekcím
- Prevence a korekce zácpy a průjmu, ileitidy a zánětu tlustého střeva a také celou řadu poruch trávicího traktu
- Zlepšení kožních problémů a celkového vzhledu pokožky
- Kvalitnější přijímání živin díky jejich zlepšenému vstřebávání a vnitřní produkci vitamínů skupiny B

Nenachází-li se ve vašem střevním traktu kolonie trilionů užitečných mikroorganismů, nemůžete být skutečně zdraví či se zcela zotavit z nemoci. Tyto mikroorganismy Vám pomáhají při trávení, vstřebávání živin, produkci celé řady vitaminů a enzymů a pracují na vytěsňování všech škodlivých bakterií, kterým nedávají prostor vytvořit si základnu pro další vývoj.

Kvalitní probiotická receptura (formule) je z hlediska dlouhodobého zdraví Vašich střev a kontroly parazitů naprosto klíčová. Pří výběru probiotické formule doporučuji zohlednit tuto charakteristiku:
- Ne všechny kmeny užitečných bakterií jsou stejné. U každého typu bakterie rozlišujeme tzv. super-kmeny. Vyberte si jen takovou formuli, kde výrobce na etiketě jasně uvádí, že obsahuje tyto super-kmeny užitečných bakterií.
- Vaše probiotická formule musí dále obsahovat supernatant, což je kapalina nacházející se nad sedimentem ve zkumavce, v níž byla probiotická kultura vypěstována. Tento supernatant obsahuje velké množství vedlejších produktů pěstování probio kultur, včetně vitamínů, enzymů, antioxidantů a prostředků k posílení imunity.
- Dále je zde otázka, kolik živých mikroorganismů ve vaší probiotické formuli zbývá v době, kdy ji užíváte. Na etiketách všech probiotických formulí najdete podobnou informaci: "Obsahuje 13 miliard živých organismů - v době výroby." A to je ten problém! "v době výroby".

Úmrtnost probiotik je ohromující. Většina formulí ztratí v průběhu 60 dnů od data výroby takové množství mikroorganismů, že ze 13 miliard, které jsou uvedeny na etiketě, zbude v době užívání pouhých 13 milionů, či dokonce méně. Teplo a vlhko tento proces výrazně urychlují. Většina výrobců proto doporučuje uchovávat probiotika v chladu, v lednici.

Jaká probiotika zvolit
Užitečných bakterií obsažených v dobrých probioticích je mnoho. Dvě z nich jsou však hlavní. Chcete-li dosáhnout maximálních účinků, hledejte probiotika, jejichž základem jsou tyto dvě bakterie:

- L.acidophilus sídlí převážně v tenkém střevě a produkuje velké množství silných antimikrobiálních látek (včetně acidolinu, acidolfilinu, laktocidinu a bakteriocinu). Tyto sloučeniny tlumí růst 23 choroboplodných patogenů (včetně listerie a stafylokoků) a také jejich schopnosti produkovat toxiny, redukují nádorový růst a účinně neutralizují karcinogenní látky.

Je také nutno zmínit, že L.acidophilus je nejužitečnější bakterií vaginálního ústrojí. Je-li přítomnost L.acidophilu ohrožena, nastává příležitost pro "zlé hochy", jako jsou gardnerella vaginalis, E.coli nebo chlamydie.

- Bifidobakteria se nachází v tlustém střevě. Mnozí vědci se domnívají, že klesající hladina bifidobakterie je známkou počínajícího degenerativního onemocnění. Přínos bifidobakterií pro lidské tělo je značný. Pohlcují zbytky stolice, mají schopnost odstraňovat rakovinotvorné elementy (případně enzymy způsobující jejich tvorbu) a chrání před vznikem rakoviny tlustého střeva, jater a prsních žláz.

Více neznamená vždy lépe. Nachází-li se v jedné formuli příliš velké množství užitečných bakterií, může se stát, že tyto spolu začnou doslova soutěžit. Za zmínku nicméně stojí následující bakterie, jejichž přítomnost je v každé probiotické formuli přínosem.

- L.salivarius - pomáhá při trávení a vstřebávání nepostradatelných živin. Pracuje také na rozkládání inkrustovaných zbytků stolice v celém tlustém střevě. Poskytuje tělu potřebné enzymy a nutrienty, a tak zlepšuje celkovou funkci střev. Má schopnost přilnout ke stěnám střev a tím vytváří prostředí chránící mukózní (slizniční) výstelku.-
- L.rhamnosus - má silné podpůrné účinky na imunitní systém. Zvyšuje přirozenou aktivitu buněk sleziny, zabraňující tvorbě nádorů. Až trojnásobně zvyšuje schopnost lidského těla ničit cizorodé a škodlivé látky. Také bylo prokázáno, že až osminásobně zvyšuje hladinu protilátek v krevním oběhu.
- L.plantarum - má schopnost likvidovat tisíce druhů patogenních bakterií. Je také extrémně přilnavá k epitelu a kolonizuje tatáž místa střevního traktu jako bakterie E.coli, kterou následně vytěsní. Kdysi byla bakterie plantarum běžnou součástí stravy (v kváskovém chlebu, kysaném zelí apod.). Dnes ji nacházíme v potravinách jen zřídka.
- Poznámka: dobrá probiotická receptura obsahuje fruktooligosacharidy (FOS), které podporují růst užitečných bakterií. U některých bakterií, jako je např. bifidus, mohou FOS zvýšit jejich účinnost až tisícinásobně.

Poznámka závěrem: jakmile začnete užívat probiotické doplňky, je zde velká pravděpodobnost, že urychlíte proces vymírání škodlivých bakterií ve Vašem trávicím traktu. Tento proces je doprovázen zvýšenou plynatostí, křečemi a kručením žaludku po dobu přibližně tří týdnů. Začněte tedy pomalu a buďte trpěliví.


Já osobně si k tomu dovolím vlastní názor
Nejsem přímým zastáncem stálého užívání probiotik, nicméně, po dlouhodobých nemocech, při rekonvalescenci, po užívání antibiotik a podobně považuji doplnění probiotických kultur za přínosné. Zde ovšem není od věci, vybírat si kvalitu. Nejlepší prevencí je bezpochyby zdravěji se stravovat a provádět pravidelné pročišťovací kroky organismu, kdy po těchto procesech přirozeně stoupá celková vitalita ruku v ruce s vyšší obranyschopností.

-

.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Marika Marika | 26. června 2015 v 15:42 | Reagovat

Krásný článek, já osobně užívám (když beru antibiotika nebo jsem dlouhodobě nachcípaná) biopron a musím říct, že mám mnohem méně problémů než dříve, člověk se hned cítí trošku líp. Mnohem rychleji se uzdravím a celkově se prostě cítím líp. Dřív se mi stávalo, že se mi nemoci opakovaně vraceli, že jsem je třeba částečně přechodila, ale když při léčbě použiji probiotika, tak se mi nemoc nikdy hned nevrátí...

2 Pacina Pacina | 25. ledna 2016 v 16:19 | Reagovat

[Smazaný komentář] Dobrý den, dámo tak musím říct, že tak krásný web už jsem dlouho neviděla!!! Od grafiky přes texty a rubriky!!! Fakt je v tom vidět kus sebe sama!!! kAždopádně já jsem na tyhle stránky narazila díky vyhledávači výrazů probiotika. Já je teda užívám výhradně z -----, ať se to týká toho, že vyážím do zahranicí na dovolenou a potřebuji posílit své zažívání, nebo toho, když dostanu antibiotika a potřebuji napravit mikrofloru střev po jejich užívání, bo je to pěkné svinstvo pro naše tělo, antibiotka alespoň mě dávají pěkně zabrat!!!

Oznámení admina: reklama na probiotický produkt je v textu vynechána. Ostatní znění i s hrubkami ponecháno v původní formě

3 Andrea Andrea | 25. ledna 2016 v 16:25 | Reagovat

Probiotika užívám vždy, když mi lékařka předepíše antibiotika a s nimi je to rozhodně lepší. Beru je taky pravidelně přes podzim a pak celou zimu, abych byla odolnější. Už jsem to tak vyzkoušela minulý rok a osvědčilo se mi to, tak v tom pokračuju. No a taky můžu vřele doporučit probiotika před odjezdem za zahraniční dovolenou, pokud máte strach z průjmu. Stačí, abych je brala týden až dva před odjezdem a pak i během dovolené a mám klid já i celá moje rodina.Za mě je nejlepší -------

Oznámení admina: reklama v textu vynechána

Nový komentář

Vezměte na vědomí, že diskuse je moderována. Než se nový komentář začne zobrazovat, musí jej nejdříve schválit autor blogu.

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama