- Úsporné žárovky obsahují rtuť! - zdraví a životu nebezpečné! > videodokument

12. března 2013 v 21:07 | Lena |  - Zajímavosti

Pamatuji si, že jako dítko školou povinné jsem nejednou zaslechla, jak se tehdy dospěláci bavili o škodlivosti zářivek na svých pracovištích. Zmiňovali se, že je pálí oči, začaly jim více padat vlasy, ozáření údajně může způsobit i neplodnost. Ano, je to tak.

A úsporné žárovky, které obsahují rtuť?
Pokud se Vám někdy nedopatřením podaří takovou žárovku rozbít, měli by jste si okamžitě nasadit masku, do prostoru rozprášit určitý druh práškové ochrany a daný prostor okamžitě opustit. Zvláště, pokud byla rozsvícená, nebo horká po svícení. V opačném případě se Vám může stát, že Vám začnou slézat vlasy, vypadá Vám obočí i řasy, bude se Vám třást tělo, jako projev otravy rtutí. Tak, jako chlapci z níže uvedeného dokumentu.

Tyto tolik propagované úsporné žárovky, pokud se rozbijí, rtuť, jež obsahují se při vdechnutí jejich výparů dostane do těla a napadá i ničí nervové buňky. Již velmi malé množství může způsobit vážná poškození orgánů.
Kontrola pravdivosti údajů o obsahu rtuti u těchto žárovek uvedená výrobcem se provádí jen minimálně, nebo vůbec.
Byly provedeny studie, kdy se po rozbití takovéto žárovky, do prostoru uvolnilo cca 7 mikrogramů rtuti na 1m krychlový, povolené množství je však jen 0,35.

Navíc- jsou tyto žárovky skutečně tak úsporné, jak se tvrdí?
Jeden z největších výrobců si stojí za tvrzením, že životnost jedné žárovky je 1000 hodin. Jsou však lidé, kterým se podařilo vyrobit žárovky, jejichž svítivost překračuje 150 000 h. Nechali si je patentovat.


Je s podivem, že zástupci hnutí Greenpeace, přestože byli varováni, jak před nebezpečím pro lidské zdraví při používání těchto "úsporných" žárovek, tak před kontaminací půdy a v následnosti vodních zdrojů, přispěli svým podpisem k povolení jejich používání.

Více v dokumentu


-
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Vezměte na vědomí, že diskuse je moderována. Než se nový komentář začne zobrazovat, musí jej nejdříve schválit autor blogu.

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama