- Lékaři a pacienti jako "rukojmí" pojišťoven

5. února 2013 v 21:57 | Lena |  - Zdraví A-Z

Pokud patříte mezi ty "šťastnější", kteří měli nějaký zdravotní problém, ale při vyšetření Vám našli příčinu, kterou následnými lékařem předepsanými medikamenty odstranili, pak mne to těší.
Jsou ale mezi námi i lidé, kteří již takové štěstí nemají.
Zejména, jedná - li se o různé vleklé záněty v krku, zvýšené teploty bez zjevné příčiny, celkovou slabost, či chronické stavy a jiné.
Ano, na zánět lékař předepíše antibiotika, ale ta většinou nezaberou na dlouho, zánět, tedy to, co ho způsobuje pouze utlumí a během nějakého času se objeví znovu.

Nelze říct, že by lékaři nebyli ochotni zaslat nemocného na různá vyšetření, jsou obeznámeni s tím, že chronické problémy mohou způsobovat střevní parazité, takže Vám z tohoto hlediska nechají udělat patřičné vyšetření.
Pokud je nález negativní, pátrají dál - budete zasláni na pracoviště infekční, imunologické, alergologii, endokrinologii, kde Vám na základě krevních rozborů určí obsah minerálních látek ve Vašem těle, případnou infekci, zjistí poměr hormonů ve štítné žláze, stav imunitního systému.
Zde Vám mohou být nalezeny menší odchylky, ale pokud to není nic závažného, dostanete do ruky maximálně recept na doplnění minerálních látek.
Pokud však Vaše problémy budou i nadále trvat, pan/í doktor/ka bude tak laskav/a a zašle Vás na vyšetření žaludku, střev, později také na ultrazvuk orgánů, CT, dokonce i MR - magnetickou rezonanci, popř jiné vyšetření. Tato vyšetření probíhají zdlouhavě, neboť, pokud se nejedná o stav vyloženě akutní, budete čekat dle objednávkového kalendáře mnohdy i 2 měsíce, než na Vás přijde řada, protože nemocných je spoustu. A tak u jednoho lékaře vyšetření započnete, pak se dle výsledků rozhodne, co dál, budete objednán k jinému, což jsou další měsíce ..

Ale, co když byla provedena již veškerá dostupná vyšetření a nálezy jsou víceméně negativní? Pak bude pan doktor/ka v koncích ... Je možné, že pokud budete na první pohled vypadat celkem obstojně, začne mít podezření, že si vymýšlíte a může se na Vás začít dívat skrze prsty. Zvýšená teplota, či zvětšené uzliny nejsou důkazem, který by byl brán vážně, když se téměř nic nezjistilo.


Co dál? Pokud budete i nadále na lékaře apelovat, může se nad Vámi některý smilovat a po nějaké době Vašeho utrpení Vás nechá absolvovat totéž vyšetření znovu. Ale pakliže byla minulá vyšetření negativní, nevypadá to, že by následná, stejného charakteru dopadla jinak. Tak se většinou stane, že dopadnete stejně jako minule, s verdiktem - NEGATIVNÍ.
A zde již lékař/ka ztratí nervy a víceméně Vás vypoklonkuje z ordinace. Některý možná zmíní, že je mu Vás líto, ale to je vše. Dokonce Vám některý může říci, že více vyšetření mu POJIŠŤOVNA NEUHRADÍ, neboť výše dotace na jednoho pacienta, tedy na Vás byla vyčerpána. KONEC.
Ano, neudělali pro Vás málo, ale kdo tedy pomůže?
Nešťastník se trápí dál a nezbývá mu, než nějakým způsobem pátrat na vlastní pěst.
Osobně takové lidi znám.

Ale opravdu jsou na tom pojišťovny tak zle? Nedávno se mi donesla zpráva, že pro jednu z pojišťoven se opět staví "PALÁC", kde budou umístěny kanceláře. To bude mnohamilionová investice. Co takhle se trochu uskromnit ... Mezi vedoucími pracovníky se rozdávají tučné finanční odměny. A CO POTŘEBNÝ NEMOCNÝ A TRPÍCÍ PACIENT? Na toho již byly finance vyčerpány.

Co se týče hrazení vyšetření pojišťovnami, lépe jsou na tom nemocnice, dostává se jim více dotací, než je tomu u soukromých lékařů. Je však samozřejmě možné, že i to se časem změní v neprospěch pacienta.

Dále - vyšetření střevních parazitů je provedeno pouze jednou, ale jeden negativní nález stěru nemusí znamenat, že je nemáte! Stěry by totiž měly být provedeny alespoň 5, lépe až 10 krát! Ale kdo Vám je udělá, když to pojišťovna neuradí .. ? Navíc, ne všichni lékaří jsou s touto skutečností obeznámeni, a toto vyšetření skutečně provedou pouze jednou ... Zajímavé ..

Lékař by tedy alespoň měl být natolik loajální, aby prostudoval Vaši celkovou zdravotní anamnézu a na jejím základě Vám nabídl patřičná vyšetření v laboratořích, které by ještě mohly nalézt něco jiného, než vyšetření stávající. Tato vyšetření si ale budete hradit sami. Jistě, ne každý na to má finance, ale přeci jen, trpící, pokud mu svitne jiskřička naděje ty peníze investuje.
Ale který lékař Vám toto řekne? Mnoho jich jistě není. Většinou totiž na zdlouhavé studium Vaší karty a následné dedukce vhodných vyšetření nemají čas, neboť jim na záda dýchají pacienti v přeplněných čekárnách ...

A KRUH JE UZAVŘEN

- Tento článek je chráněn a vztahují se na něj autorská práva -
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama