- Pro dámy: bič na záletné muže - HORMON VĚRNOSTI

13. ledna 2013 v 0:38 | Lena |  - Zajímavosti

Hormony jsou látky, které si naše tělo vytváří v různých žlázách i orgánech, odkud jsou uvolňovány do krevního oběhu. Regulují nesmírné množství fyziologických a biochemických procesů v našem těle, růst a vývoj , ovlivňují i průběh stárnutí. Na správné a dobře koordinované činnosti hormonálních regulací závisí stav našeho těla a naše zdraví.

Oxytocin je peptidový hormon složený z devíti aminokyselin. Vzniká v mozku, v hypotalamu, odkud je transportován do zadního laloku hypofýzy. Vyvolává kontrakce dělohy při porodu, stahy hladkých svalů v mléčných žlázách a umožňuje vystřikování mléka při kojení. V důsledku rozvoje technik molekulární biologie a zobrazování mozku se však ukazuje, že oxytocin má širokou škálu nejrůznějších účinků v mnoha orgánech, například v srdci nebo mozku. Oxytocin ovlivňuje procesy učení a paměti, sociální a rodičovské chování, odpovědi na stres, vytváření partnerských svazků a významně ovlivňuje i vznik a léčení zhoubných nádorů. Zajímavé je i to, že tento jednoduchý nonapeptid může ovlivňovat zcela protichůdně stejnou fyziologickou funkci.

Poměrně brzy se zjistilo, že uvolnění oxytocinu z jeho zásobáren v hypofýze vyvolávají dotyky, mazlení a hlazení. Výzkum na Univerzitě v San Francisku ukázal, že ženy spokojené se svým partnerským vztahem mají vyšší hladinu oxytocinu než ženy bez partnerů nebo s problémovými vztahy.

Avšak průlom v poznávání významu oxytocinu pro rodičovské chování a pro vytváření partnerských vztahů přinesly experimenty s hraboši z amerických prérií a hor. Tyto druhy hrabošů o velikosti křečka mají totiž rozdílné způsoby společenského života. Zatímco hraboši prérijní žijí v monogamních svazcích, které udržují po celý život, a o svoje potomky pečují společně samci i samičky, hraboši z hor jsou promiskuitní, střídají samičky a o potomky pečují pouze matky. Bylo zjištěno, že u hrabošů z prérií se při páření uvolňuje oxytocin a že samečci mají více receptorů pro oxytocin v určitých oblastech mozku. To se týká především struktury s názvem nucleus accumbens. Ta má mimořádný význam při prožívání rozkoše při sexuálním styku, a to i u lidí. Takže oxytocin může být nazýván také hormon slasti či rozkoše.
U hrabošů z hor se oxytocin při páření neuvolňoval a v mozku měli mnohem méně oxytocinových receptorů.


.Jestliže vědci včlenili do mozku promiskuitních hrabošů gen pro oxytocin, stali se z nich prý samečci věrní a monogamní." (můj dodatek - dělat pokusy na zvířatech.. no..)
Tato zjištění vyvolala značnou pozornost a pokušení o aplikaci těchto poznatků i pro člověka. Zatím však jde spíše o snahu vysvětlit "biologické základy" zájmu o různé partnerky než o nalezení způsobu, jak učinit přelétavé muže monogamními a věrnými.
Pro farmaceutické firmy se stala atraktivní myšlenka nabízet preparáty pro čichání oxytocinu, protože touto cestou se oxytocin může dostávat do mozku. Takový rozprašovač s oxytocinem by jistě ráda měla doma po ruce každá žena. :)
Spreje se syntetickým oxytocinem již vyrábějí a nabízejí komerčně některé farmaceutické firmy. Takže - pánové pozor!


Co se mne osobně týče, umělé a tudíž nepřirozené vyvolávání partnerovy věrnosti nepodporuji a nemám zapotřebí. Lhala bych tak sama sobě a žít ve lži nelze. Pokud je mi partner věrný, je to jeho dobrovolné a přirozené rozhodnutí, proto, že mne má rád, váží si mne a záleží mu na mně. Pokud by tomu mělo být jinak a měl tendence nevěry, pak je chyba v jádru vztahu - které není "zdravé", nebo u něj.
Nicméně, informaci o tom, že oxytocin se dá mimo jiné zařadit a nazvat jako "hormon věrnosti" shledávám jako poměrně zajímavou.
Tento výňatek jsem obdržela
autoři - p. Anna Strunecká, p. Jiří Patočka
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama