- Moudra indiánů - zde najdete odpovědi na své otázky

10. ledna 2013 v 20:23 | Lena |  - Moudra a citáty

Indiáni jsou mi velice blízcí, proto bude první příspěvek do této rubriky s úctou věnován právě výrokům a myšlenkám těchto velice moudrých přírodních obyvatel, kteří byli a nadále jsou úzce spjati s přírodou a žijí s ní v souladu a harmonii.


Ohiyesa o vnímání ticha a o daru řeči
My, první američané spojujeme s naší hrdostí i vyjímečnou pokoru. Naší přirozenosti i našemu učení je cizí duchovní arogance. Nikdy jsme netvrdili, že artikulovaná řeč je důkazem nadřazenosti nad "němými" tvory, naopak, je to pro nás velmi nebezpečný dar. Hluboce věříme v ticho - znamení dokonalé rovnováhy. Ticho je úplnou vyrovnaností těla, mysli i ducha. Ti, kteří umí zachovat své Já vždy klidné a neochvějné v bouřích existence, podobni nehybnému listu na stromě, nezčeřené lesklé hladině, ti, podle smýšlení přírodního člověka mají ideální postoj k životu a vedou ho správným způsobem.
Když se nás zeptáte: "Co je ticho?" My odpovíme: "Je to Velké Mystérium." Posvátné ticho je Božím hlasem.
Když se zeptáte: "Co jsou plody ticha?" My odpovíme: "Je to sebeovládání, pravá odvaha a vytrvalost, trpělivost, důstojnost a úcta. Ticho je úhelným kamenem charakteru."
"Ovládni svůj jazyk v mládí a v dospělosti můžeš vyslovit myšlenku, která prospěje Tvému lidu"- řekl náčelník Wabaša.


Ohiyesa o chápání Wakan Tanky a posvátném prostředí
Chrám přírody
"Nemáme žádné jiné chrámy, ani svatyně, krom přírody. Jsme děti přírody, jsme výrazně poetičtí. Považovali bychom za svatokrádež postavit dům tomu, s nímž je možno se setkat tváří v tvář v tajemných, stinných modlitebnách původního pralesa, nebo ve sluncem zalitém lůně panenských prérií, pod věžemi a vrcholky nahých skal působícími závrať, či pod širou, diamanty posázenou klenbou nočního nebe. Bůh, který je zahalen jemným příkrovem mraků, tam na okraji viditelného světa, kde náš Velký praotec Slunce zažehává svůj večerní táborový oheň, Bůh, který se nese na drsném větru ze severu, nebo vdechuje duši voňavým jižním vánkům a jehož válečná kánoe je spuštěna na majestátní řeky a jezera, takový Bůh nepotřebuje žádnou katedrálu."

Ohiyesa - zázrak přírody
"Nemapujeme, ani neměříme rozlehlé plochy přírody, ani nevyjadřujeme její divy vědeckými termíny. Naopak, vidíme zázraky na každém kroku - zázrak života v semínku a vajíčku, zázrak smrti v záři blesku a ve vlnící se hlubině."

Ohiyesa
"Dávno před tím, než jsem slyšel o Kristovi, nebo viděl bílého muže, jsem znal Boha. Věděl jsem, co je dobro. Viděl jsem a miloval to, co bylo opravdu krásné. Civilizace mne nic lepšího nenaučila."

Uncheedah - Ohiyesova babička
"Když narazíš na novou stezku, nebo stopu, kterou neznáš, jdi po ní tak dlouho, dokud ji nepoznáš."


Černý jelen - Siouxové
"Všechno, co síla Země dělá se odehrává v kruzích. Nebe je kulaté a slyšel jsem, že Země je kulatá jako míč, kulaté jsou i hvězdy. Vítr, když je nejsilnější vytváří vír. Ptáci si staví kulatá hnízda, protože jejich náboženství je stejné, jako naše. > (pozn. Lena - tzn, že všichni jsme "bratři a sestry", tvoříme jeden celek). Slunce na obloze vystupuje a klesá opět v kruhu. Měsíc se chová stejně a obě tělesa jsou kulatá. A tak je to se vším, co Síla ovládá.

Nositel radosti - Cree
"Zkušenost je ten nejmoudřejší učitel. Dějiny nám neposkytují žádný příklad, že by vnucená civilizace byla trvalá a opravdová."

Smowhala - Wanapumové
"Nejvyšší moudrosti se musí učit každý sám. Nelze ji učit slovy."

Sedící - náčelník Mandanů
"Lidstvo neutkalo síť života. Jsme jen jedna její část, pouze jedno očko této sítě. Vše, co v síti života učiníme, učiníme sobě. Všechny věci jsou vzájemně spojené. Všechny věci spojují."

Victorio - Apači
"Každý zápas, vyhraný, nebo prohraný nás posiluje pro ten další. Pro lidi není dobré prožít snadný život. Přestanou-li zápasit, slábnou a ztrácejí výkonnost. Někteří potřebují řadu porážek, než se u nich rozvine síla a odvaha dosáhnout vítězství."

Náčelník Orel - Lakotové
"Pohlížím na Matku Zemi, jako na svou příbuznou. Myslím, že si lidé neuvědomují, že naše Matka Země má nervový systém, právě tak, jako ho má lidské tělo. Nevěřím, že naše Matka Země ještě snese zneužívání, jaké ji člověk přinutil vytrpět. A jakmile se poruší nervový systém této planety, bude se muset přizpůsobit, jako kterýkoli jiný organismus a znovu nabýt rovnováhy. A až to udělá, dojde na jejím povrchu ke katastrofám.. A člověk bude trpět."

Nico Cochise - Apači
"Války se vedou, aby se prokázalo, kdo vlastní zemi, ale nakonec země vlastní člověka. Kdo by se odvážil tvrdit, že země je jeho majetek - cožpak nebude pod ní pohřben?"

Laskavost - Omahové
"Laskavost znamená vlastní vůlí ovládat svá slova a chování, aby nikoho nezranily."

Keyam - Cree
"Vědomosti, které nejsou používány, jsou zneužívány."

Trpasličí náčelník - Vraní indiáni
"Máš v sobě přirozené schopnosti, jako všichni lidé. Máš vůli. Nauč se ji používat. Přiměj ji, aby Ti sloužila. Naostři své smysly, jako ostříš svůj nůž. Nemůžeme ti nic dát. Vlastníš už všechno potřebné k tomu, aby ses stal velkým."

Kulhající jelen - kmen Lakotů
"Láska je něco, co můžeš po sobě zanechat, když zemřeš. Tak je silná."

Starší z národa Dimeh - Navaho
"Veškeré utrpení vstupující z této země s tornády, záplavami a zemětřeseními, vyvolává dech Matky Země, která je v bolestech."

Omahové
"Nádherné je jasné nebe, nebo zelená tráva, avšak nádhernější je mír mezi lidmi."

Siouxové
"Síla není jediná věc na světě, kterou musíme mít. Pro člověka, nebo
národ má život bez moudrosti jen malou cenu."

Mnoho zásahů - Vraní indiáni
"Oči živých lidí hovoří slovy, která jazyk vyslovit nedokáže."

Ho-či-ní - Čerokiové
"Bílý muž myslí hlavou, indián srdcem."

Tecumseh - Shawnee
"Měj v úctě všechny lidi, ale neplaz se před nikým."

Guanah Parker - náčelník Komančů
"Bílý muž jde do kostela a mluví o Ježíšovi. Indián jde do svého típí a mluví s Ježíšem."

Rudý oblak - náčelník Oglalů
"Já jsem chudý a nahý, ale jsem náčelníkem mého národu. My nechceme bohatství, chceme jen učit děti pravdě. Bohatství by z nás neučinilo nic dobrého. Nemůžeme si je vzít po smrti do jiného světa. My chceme jen mír a lásku."


Neskutečně moudrá slova. Plně se s nimi ztotožňuji a nevyjádřila bych je lépe.

 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Žolanda Žolanda | E-mail | Web | 3. prosince 2015 v 17:07 | Reagovat

Indiány strašně moc obdivuji.. jsou to jediní, kteří ví na čem skutečně záleží.. pravda a příroda to je to bohatství.. ne peníze

2 Lena - Živá Voda Lena - Živá Voda | 3. prosince 2015 v 22:18 | Reagovat

Jejich moudrost je úžasná a těší mne, že odkaz této moudrosti začíná nabývat na hodnotě. Lidstvo se pomalu obrací ke svým kořenům, jelikož všichni v podstatě pocházíme ze stejného "vejce", z přírody, ikdyž prozatím tento obrat není tolik vidět. "Jeho" energie však zde již je.
Stále je mnoho slepých, ale i "slepí prohlédnou".

3 biely Indian biely Indian | 6. července 2017 v 18:48 | Reagovat

Mám veľmi rád indianov HOPI už niekolko rokov študujem ich proroctvo zamiloval som si ich zohrali klucovu ulohu v mojom zivote LÁSKA

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama