- Amish > komunita, preferující zajímavý styl života + videodokument

13. ledna 2013 v 20:57 | Lena |  - Zajímavé kultury

Jedním z nejmírumilovnějších lidských společenství na zemi je Amish. Nachází se v hrabství Lancaster v Pennsylvánii, několik hodin cesty od New Yorku. V Severní Americe je asi 150 000 Amish a žijí stejným stylem, jako jejich předkové v 17. století. Amish jsou původem Evropané. Jejich předci pocházeli většinou z Německa a Švýcarska odtud se přistěhovali, neboť byli vyhoštěni z důvodu jejich náboženské víry. Švýcarský biskup Jacob Amann dal těmto přistěhovalcům název Amish, když rozhodl reformovat a očistit přikázání protestantismu, v zavedení nových, přísných pravidel, s vyloučením všech, kteří se nepřizpůsobí řeholní disciplíně a etice komunity.

Dnes se nezměnilo téměř nic. Všichni členové komunity mají biblické jméno. Muži nosí dlouhé vousy, oblékají se do hrubé, vlněné černé tkaniny a širokého černého klobouku. Ženy nemají právo být oblečeny do šatů s knoflíky, protože jsou podobny šperkům. Používají háčky, aby uzavřely své velmi jednoduché šaty a přes ně si přiváží zástěru.

Jelikož vedou těžký a zdravý život, hodně pracují na polích a také proto, že jedí zdravou potravu, bez alkoholu a tabáku, se těší výbornému zdraví. Nejvíce překvapující je jejich chování, jsou přímí, poctiví, hrdí, štíhlí a skutečnost, že se chovají hrdě je značně v protikladu s nedbalostí a otylostí, která řádí u američanů.
Mluví zvláštním jazykem vytvořeným z bernštiny, alsasštiny, holandštiny, faltštiny a horní němčiny, který se dnes nazývá Pennsylvania Dutch. Americkým mocipánům se nepodařilo do dnešního dne zakázat vyučování jejich jazyka v jejich školách a nahradit povinnou angličtinou.


Bydlení Amish je v malých domech bez moderního komfortu, kde není tekoucí voda, ani elektřina, protože jejich náboženství to zakazuje. Když se rodina nebo skupina shromáždí k duševnímu klidu, laskavost a mír panuje kolem kruhu olejových lamp, dá se tato atmosféra přirovnat k obrazu od Vermeera (holandský malíř)
Interiéry domů jsou velmi barevné a často pokryty kůží z ovcí. Zdi jsou namalovány živými barvami. Vše je ze dřeva, jednoduché, venkovské a účelné. Umělá hmota je předmětem zakázaným, jsou povoleny jen přírodní a netovární materiály. Matrace na postelích jsou vyplněny slámou, která se mění dvakrát do roka.

Amish jsou shromážděni v malých komunitách. Komunita spojuje asi 35 až 40 rodin o 250 až 300 osobách, které se opírají o autoritu jednoho patriarchy. Zeměpisný prostor malé velikosti zvýhodňuje soudržnost skupiny. V každém hospodářství žije společně 4 až 5 generací. Vnoučata s prarodiči. Každá dvojice má průměrně 10 dětí.
Systém je téměř soběstačný. Odmítají sociální zabezpečení, považují ho za nežádoucí, nechtějí být zastoupeni státem. Naproti tomu jsou částečně osvobozeni od poplatků a daní. První starostí jedince nebo skupiny je přemýšlet, zda taková nebo taková věc je nezbytná pro dobrý průběh života. Co dává naše stávající konzumní civilizace, výrobek nebo službu, to jednoznačně vylučují a jejich odpověď je NE.


Jejich zaměstnání je především řemeslo a zemědělství. Své pracovní, zemědělské nástroje dědí po svých předcích. Odmítají elektřinu, neboť táhne až k jejich domu, jejich dveře by byly otevřeny pro svět falešných obrazů, zvuků a jednoduchosti.

U Amish je kůň společníkem uctívaným a nepostradatelným. Ovšemže bývají k pousmání, když jsou viděni, jak cestují s jejich kárami taženými koněm, tak nevhodné v proudu moderních amerických vozů. Ale v místních dopravních zácpách jezdí stejně rychle jako moderní člověk. A znečišťují méně. Zápach a trus je sice viditelnější než kysličník uhelnatý, ale je určitě méně škodlivý životnímu prostředí a zdraví.
Používají se malé cesty, které procházejí hrabstvím Lancaster. Všechny jsou tam pečlivě upravené. Země je udržována s láskou a úctou. Lidé zaneprázdněni svou prací, prokazují sílu, pozoruhodnou stálost, vytrvalost. Jsou sehnuti nad svou prací a nenechají se rozptýlit ničím. Okopávají, orají, vysévají, ryjí s nejúžasnější houževnatostí.

Amish nikoho neobrací na svou náboženskou víru. Jestliže náhodou někdo chce pochopit jejich náboženství, dají mu hrábě a požádají ho, aby rozhodil hnůj na čerstvě zorané pole. Ach! Kdyby alespoň všechna náboženství měla tuto moudrost a ohled na mínění lidí.
Amish nejsou sekta, ale komunita. Dávají pozor na slova, protože jsou nenásilní a mírumilovní, slov si váží, jelikož slovo považují jako první nosič možné agresivity. Toto jejich samotné hlásání je příkladem a podstatou výchovy, kterou také předkládají svým dětem, které jsou vždy čistě upravené, slušné, zdvořilé a vybrané výchovy.


Můj dodatek: Jakákoli vnucená víra, kde lidem zakazuje nosit, v čem se cítí dobře, nebo cokoli nařizuje, se dá pokládat, jako jistý druh násilí. Nicméně, i přes určitou "nesvobodu" Amish přesto žijí životem mnohem svobodnějším a bohatším, než většina obyvatel "moderní" populace... LenaVideodokument "Amisch - A Secret Life" ke zhlédnutí > ZDE- Autor článku není znám -
.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama