- Zdvořilost > k zamyšlení

27. prosince 2012 v 19:20 | Lena |  - Příběhy otevírající cit

Krátký příběh:
Starší manželský pár slavil Zlatou svatbu. Při společné snídani si žena pomyslela: "Už padesát let beru na manžela ohledy a vždycky mu dávám vrchní díl housky. Dnes bych si tu pochoutku chtěla vychutnat já." Rozřízla housku, vrchní díl namazala sobě a spodní podala manželovi. Ten však byl oproti očekávání velmi potěšen, políbil jí ruku a řekl: "Miláčku, udělala jsi mi velikou radost. Padesát let jsem nejedl spodní díl housky, který mám nejraději. Vždycky jsem si myslel, že bych Ti ho měl nechat, když Ti tak chutná."

Můj osobní rozbor
Oba manželé sice tento úkon dělali pro "radost" druhému, ale zároveň tím udělali chybu: během celého života, který strávili po svém boku ani jednoho z nich nenapadlo zeptat se svého protějšku, která část housky mu vlastně chutná více. Říká se tomu komunikace. ;-) Tak víceméně žili v omylu, neboť si každý z nich myslel, že tomu druhému chutná ta část, která chutná jemu samotnému. Každý z nich žil vedle člověka, o němž nevěděl základní věci. A tak nejen v manželství, ale i mezi lidmi v běžném životě může na základě nedostatečné otevřenosti a komunikace docházet ke zbytečným nedorozuměním.
Kolik si konkrétně tito dva zmiňovaní manželé mohli ušetřit nepříjemných pocitů ze skutečnosti, kdy dali tomu druhému podle nich "lepší" část housky, ikdyž by si na ni raději pochutnali sami, a tím si ji vychutnali s příjemným pocitem ..
Neznamená, že když lidé mají společné názory, zájmy a natolik si rozumí, že se rozhodnou strávit svůj život společně jako manželé, že mají společné naprosto vše. Byť jsou si tito lidé v mnohém a většině podobní, přeci jen je každý trochu odlišný a tím v podstatě jedinečný ...


.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Jarka Jarka | E-mail | 16. března 2015 v 18:56 | Reagovat

Ano, velice pravdivé vše a myslím si, že je to hlavně v komunikaci. Já mám to štěstí, že i po 36letech manželství si dokážeme říkat vše. Ať jsou to někdy i věci o starosti, probereme to a jsme v pohodě. V dnešní době se mi zdá, že to mladá generace již nedokáže. Ale neříkám, že všichni jsou stejní. Každý jsme jedinečná osobnost a tak by jsme na sobě měli stále pracovat.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama